Ettas Uzlaştırma Mesajı Geldi?

Ettas Uzlaştırma Mesajı Geldi? Son zamanlarda artan bir dolandırıcılık yöntemi ile karşı karşıyayız. Dolandırıcılar, ETTAS adını kullanarak sahte mesajlar göndererek vatandaşları kandırmaya ve kişisel bilgilerini ele geçirmeye çalışıyorlar. Bu yazıda, bu dolandırıcılık yöntemine karşı nasıl tetikte kalacağınızı ve kendinizi nasıl koruyacağınızı öğreneceksiniz.

Ettas Nedir?

Elektronik Ticaret Araçları Sistemi (ETTAS), Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından işletilen bir sistemdir. Bu sistem, e-ticaret ile uğraşan firmaların gümrükleme işlemlerini elektronik ortamda yürütmesini sağlar. ETTAS, resmi bir devlet kurumudur ve vatandaşlarla doğrudan iletişime geçmez.

Sahte Mesajların Özellikleri

Dolandırıcılar, ETTAS logosunu ve ismini kullanarak gerçek ETTAS mesajlarına benzeyen sahte mesajlar gönderiyor. Bu mesajlarda genellikle şu unsurlar yer alır:

  • Tehditkar veya acil bir dil: Mesajlarda, para cezası veya yasal işlem gibi tehditkar ifadeler kullanılabilir.
  • Kişisel bilgilere dair talep: Dolandırıcılar, isim, soyad, T.C. kimlik numarası, banka hesap bilgileri gibi kişisel bilgileri talep edebilir.
  • Sahte bağlantılar: Mesajda, tıklamanız istenen bir bağlantı bulunur. Bu bağlantı, gerçek ETTAS web sitesine benzeyen ancak dolandırıcıların kontrolünde olan bir web sitesine yönlendirebilir.

Kendinizi Nasıl Koruyabilirsiniz?

ETTAS adına sahte mesajlara karşı kendinizi korumak için:

  • Hiçbir ETTAS yetkilisi sizden doğrudan para talep etmez veya banka hesap bilgilerinizi istemez.
  • ETTAS’a ait resmi bir web sitesi bağlantısı içeren herhangi bir mesaja tıklamadan önce bağlantıyı kontrol edin. Doğru ETTAS web sitesi adresi “https://ticaret.gov.tr/uygulamalar” şeklindedir.
  • ETTAS ile iletişime geçmeniz gerekiyorsa, resmi web sitesindeki iletişim bilgilerini kullanın.
  • Dolandırıcılık şüphesi duyduğunuz mesajların ekran görüntüsünü alarak ve içeriğini detaylı bir şekilde yazarak ETTAS’a bildirin.

Yetkililere Bildirimde Bulunma Önemi

Ettas Uzlaştırma Mesajı Geldi?
Ettas Uzlaştırma Mesajı Geldi?

ETTAS adına sahte mesaj aldığınızı düşünüyorsanız, gümrük ve kolluk kuvvetlerine bildirimde bulunmanız önemlidir. Bu sayede dolandırıcıların yakalanmasına ve diğer vatandaşların mağdur olmasının önüne geçilmesine yardımcı olabilirsiniz.

Bildirim için:

  • Alo 170 Gümrük İhbar Hattı’nı arayabilirsiniz.
  • ETTAS resmi web sitesindeki “https://etta.org/” formunu kullanabilirsiniz.
  • En yakın kolluk kuvvetlerine başvurabilirsiniz.

Unutmayın: ETTAS, resmi bir devlet kurumudur ve vatandaşlarla doğrudan iletişime geçmez. Kişisel bilgilerinizi asla ETTAS ile paylaşmayın ve sahte mesajlara karşı dikkatli olun.Honor Forum Google News

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.